Miks sa haigutad?

Igavus ja väsimus on tunded, mida igaüks meist vahel tunneb. Sageli jääb mulje, et sellistel puhkudel hakkame haigutama. Ometi ütlevad teadlased, et haigutamine ning selle intensiivsus on rohkem seotud hoopis keha- ning välistemperatuuriga, mitte niivõrd unisusega. 

Aju vajab jahutust

Mitte igavus, väsimus ega nälg ei aja meid haigutama, vaid hoopis ülekuumenenud aju, mis hädasti jahutamist vajab. Inimene hakkab haigutama, kui temperatuur ajus tõuseb. Suurema koguse õhu sisse hingamine aitab aju jahutada, misjärel suudab see taas efektiivsemalt tööd teha.

Samal põhjusel mõjutavad meie haigutussagedust ka aastaajad ehk väline temperatuur. Kui välistemperatuur on sama või kõrgem inimese keha temperatuurist, haigutame me vähem. Sel lihtsalt pole ju mõtet: sooja õhu sisse hingamine meie aju ei jahuta. Talvel on seevastu tõenäosus haigutama hakata suurem.

Üliõpilastega tehti uuring, kus osa hoidis otsaees külma pakki, teised aga sooja või toatemperatuuril hoitud pakki. Nende jälgimisel leiti, et katse jooksul haigutasid vähem need, kes enda otsaesist külma pakiga jahutasid. Külma vere ajju saatmine aitab hoida erksamana ning seega pole tarvis ka nii palju haigutada.

Haigutamise abiga ühest seisundist teise?

Neuroteadlane Robert Provine, tuntuim kõneleja haigutamise alal, väidab, et haigutamine on hoopis moodus minna ühest seisundist teise. Näiteks peale uinakut haigutamine muudab inimese ärksamaks või närvilises situatsioonis rahulikuks. Provine tegi oma uurimise jooksul ka vaatluse, kus jälgis lennukist esmakordselt alla hüppama minevaid sõdureid. Selgus, et haigutused hakkasid tulema täpselt enne hüppe sooritamist. 

Selline käitumisviis on sarnane ka koertele. Kui koerad kardavad mõnd olukorda, hakkavad nad sageli haigutama. Muide, haigutades saab inimenegi koert rahustada – see annab koerale märguande, et karta pole vaja. 

Midagi uut?

Võib arvata, et lähitulevikus esitlevad teadlased meile veel mitmeid uusi tulemusi haigutamise kohta. Kes oleks osanud arvata, et teeme igapäevaselt midagi nii raskesti tõlgendatavat!

Vaata ka samateemalist videot siit, kust saad muuhulgas teada, miks sõbra haigutus ka sind haigutama paneb.


Testi oma teadmisi!

1. Inimene hakkab haigutama siis, kui…
a) mõtleb igavaid mõtteid
b) aju vajab jahutust 
c) väljas on kuum ilm

2. Hommikul ärgates haigutad, kuid miks?
a) Et aju üles soojendada
b) Sest uni on veel
c) Et muutuda erksaks 

3. Sõdurid hakkasid alateadlikult haigutama täpselt enne lennukilt hüppamist,…
a) et end rahustada 
b) sest neil hakkas igav
c) et näidata end julgena
 


Õiged vastused: 1-b; 2-c; 3-a

Leave a Reply