Miks hakkab inimestel loksuvas sõidukis paha?

Kas sa oled kunagi tundud iiveldust auto või laevaga sõites? Kui jah, siis kuulud sellesse kolmandikku populatsioonist, kellel see esineb. Mõned eriti ebaõnnelikud ei suuda lühematki laevareisi läbida ilma oksendamiseta. Mõnel tekib vaid kerge iiveldus. Sellegi poolest – kas me ei saaks midagi ette võtta?

Mis asi see siis õige on on?

Kuigi teadlased pole kindlad selles, miks autos lugemine või laevaga sõitmine meid oksendama paneb, on jõutud selgusele mis seda iiveldust põhjustada võib. See tuleb sinu kahe sensoorse süsteemi lahkhelidest.

  • Silmad, mis jälgivad näiteks raamatut, ei märka liikumist. Raamat rapub koos bussiga kaasa ning silmade jaoks on see sama, mis kodus tugitoolis lugemine. Sama kehtib iPadi pealt video vaatamisega või eesistme külge kinnitatud nätsu jälgimisega.
  • Sinu tasakaaluelund aga jälle märkab liikumist. Poolringkanalid ja kaks kotikest saadavad meie ajju signaale ja hoolitsevad meie sisekõrvas selle eest, et me saaksime aru kumba pidi me seisame. Seal olev vedelike ja karvakeste süsteem töötab hästi. Vahest liiga hästi. Laevas või bussis olles märkab ta loksumist ja liikumist isegi siis, kui su silmad seda ei märka.

Vastupidine võib juhtuda kinos, kus sinu silmad märkavad ekraanil liikumist, kuid tasakaaluelund ütleb taas õigesti, et me oleme paigal.

Miks meil sellest siis halb hakkab?

Ja siit alates ei julge teadus meile midagi kindlalt öelda. Tõestatud pole midagi, kuid on siiski üks väga populaarne teooria.

Meie tehnoloogia on arenenud kiiresti. Liiga kiiresti. Inimesed ei ole loodud selleks, et autodega sõita. Kõik meie impulsid ja alateadlikud instinktid on meiega koopas elamise ajast säilinud. Me oleme ehituselt siiski samad inimesed, kes me olime 20 000 aastat tagasi.

“Aga kuidas see kõigega seotud on?”

Koopas elades oli ainuke põhjus meie sensoorsele lahkhelile mürk. Kui su tasakaaluelund rääkis teist juttu kui silmad, polnud väga muud võimalust, kui see, et sa olid tarbinud mürki. Ja mis on kõige lihtsam viis inimese kehast mürgi eemaldamiseks? Oksendamine.

Nii tasakaaluelund kui ka antud lahkhelidele tulev reaktsioon on vägagi kasulikud, lihtsalt mitte autoga sõitmise ajal lugedes.

Mida me siis teha saame? Mitte midagi. Me saame vaid oodata ja loota, et paarituhande aasta pärast jõuab evolutsioon meile lõpuks järgi. Muidugi arvestades praegust tehnoloogia arenemise kiirust, on selleks ajaks juba kindlasti leitud uusi viise, kuidas inimeste meeli segadusse ajada. Hetkel peame me leppima reisitablettidega.

LISAMATERJAL


Testi oma teadmisi!

1. Kui sinu sõbral hakkab su kõrval lennukis paha, mida sa teed?
a) Lähen talle võimalikult ligi
b) Annan talle raamatu, mida lugeda
c) Leian talle oksekoti

2. Kuidas töötab tasakaaluelund?
a) Karvakesed tunnetavad vedeliku liikumist gravitatsiooni tõttu.
b) Kõrv saadab välja infrapunakiiri, mis peegelduvad tagasi
c) Aju oletab silmade informatsiooni põhjal, mis pidi sa oled

3. Sa ärkad üles aastal 20 000 eKr. Sul läheb kõht tühjaks ja sa sööd mingeid marju. Sul tekib sarnane iiveldus nagu sul oli laeva peal sõites. Mida sa teed?
a) Söön reisitablette 
b) Söön veel neid marju
c) Oksendan
 


Õiged vastused: 1c; 2a; 3c

Leave a Reply